Δράση κατά της σχολικής βίας

Όπως κάθε χρόνο και φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στην εβδομάδα δράσεων κατά της σχολικής βίας, που πραγματοποιείται από 6/3/23 εώς 10/3/23, αν και η αντιμετώπιση περιστατικών ενδοσχολικού εκφοβισμού είναι καθημερινή μας προτεραιότητα.
Την Παρασκευή 10/3/23 πραγματοποιήθηκε διαδραστική ομιλία – συζήτηση από τον εκπρόσωπο της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας, κ. Νάκα Γεώργιο, εστιασμένη στο διαδικτυακό εκφοβισμό και τους κινδύνους του διαδικτύου για τους εφήβους.
Οι μαθητές των τμημάτων ΒΥ2, ΒΜ1, ΓΨ και ΓΗΛ είχαν την δυνατότητα να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες, ιδέες και να ευαισθητοποιηθούν στην πρόληψη και αντιμετώπιση του διαδικτυακού εκφοβισμού και τους κανόνες ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο.