Junior Achievement Greece – Μαθητική Εμπορική Έκθεση της Αθήνας 2023

Συμμετοχή στην Μαθητική Εμπορική Έκθεση Αθήνας (στο MALL Athens) στις 17-03-2023 με μαθητές/μαθήτριες του ΕΠΑΛ Ραφήνας!

Ασχοληθήκαμε με την δημιουργία εταιρίας υπηρεσιών ευφυούς γεωργίας που καταγράφει και αναλύει συνεχώς δεδομένα και μετρήσεις από διάφορες καλλιέργειες και στη συνέχεια προτείνει λύσεις για τη βελτιστοποίηση της παραγωγής λαμβάνοντας υπόψη την προστασία του περιβάλλοντος.

Συγκεκριμένα αναπτύξαμε ένα σύστημα με αισθητήρες το οποίο τοποθετείται στην καλλιέργεια του πελάτη και μέσω Wifi ή NarrowBand Internet στέλνει τα δεδομένα στο Cloud για περαιτέρω επεξεργασία από την εταιρία μας  και για να είναι διαθέσιμα, σε φιλική μορφή, στον πελάτη.

Αξιοποιώντας την Τεχνητή Νοημοσύνη, ιστορικά δεδομένα, επιστημονικές έρευνες, τα μετερεωλογικά δεδομένα και τα δεδομένα των αισθητήρων η εταιρία μας προτείνει λύσεις για την βελτιστοποίηση της παραγωγής, την αντιμετώπιση μολύνσεων στις καλλιέργειες, κάνει προβλέψεις για την παραγωγή της καλλιέργειας και προτείνει την αξιοποίηση νέων τεχνολογιών οι οποίες είναι φιλικές προς το περιβάλλον.

Οι πελάτες δεν θα αγοράζουν συγκεκριμένο εξοπλισμό, αλλά μόνο υπηρεσίες από την εταιρία μας. Συγκεκριμένα, θα πληρώνουν συνδρομή είτε σε μηνιαία βάση, είτε σε ετήσια για την συλλογή στοιχείων από τις καλλιέργειες. Για τις επιπλέον υπηρεσίες, όπως για παράδειγμα προβλέψεις της παραγωγής, θα υπάρχει επιπλέον χρέωση.

Κάντε κλικ στις εικόνες για να τις δείτε σε κανονικές διαστάσεις.