Διδακτική επίσκεψη στο Νοσοκομείο Ερυθρός Σταυρός

«Δεν είναι αρκετό να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς, πρέπει να ξέρεις τι κάνεις,  και μετά να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς» W. Eduards Deming.

Το  3ο Ε.Κ. Αν. Αττικής  με τους μαθητές /τριες της Β΄Τάξης του Τομέα Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας του 1ου ΕΠΑΛ Ραφήνας, στις 20-11-2019 πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο τμήμα Αγωγής Υγείας του Νοσοκομείου Ερυθρός Σταυρός όπου παρακολούθησαν βιωματικό σεμινάριο «ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ ».

Οι μαθητές/τριες με την αρωγή της εξαιρετικής εισηγήτριας του σεμιναρίου κ Λεντζή Αμαλίας εξοικειώθηκαν στην:
- Αντιμετώπιση πνιγμονής σε παιδιά και ενήλικες με εφαρμογή της λαβής Heimlich
-  Εφαρμογή  Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) σε πρόπλασμα κούκλας
-  Εφαρμογή Θέσης Ανάνηψης σε θύμα που αναπνέει.

Ευχαριστούμε θερμά την κ Δημήτρου υπεύθυνη προγραμματισμού του σεμιναρίου , την κ Λεντζή Αμαλία για την υπέροχη παρουσίαση  και  το Νοσοκομείο για την ζεστή φιλοξενία του.